Asist Ne Demek? | | Özet Seyret - Etkileşimli Özetler

Asist Ne Demek?

Asist Ne Demek?

Asist kelime anlamı olarak yardım anlamına gelmektedir. Bu kelimenin günlük hayatta kullanımı dışında spor ile de fazlaca kullanıldığı bilinmektedir. Asist topla ve birden fazla oyuncu ile oynanan oyunlarda oyuncuların skor elde etmek için yaptıkları son pastır. Bu pas bir nevi gol veya sayı yapacak oyuncuya son verilen pas anlamına gelir. Her ne kadar takım oyunlarının amacı gol veya sayı atmak olsa da sadece gol veya sayı vuruşundan bir önceki yani son pas asist değeri kazanır.

Basit Bir Örnekle Asist

X ve Y takımları maç yapıyor ve, X takımı, maçı 1-0 yenmektedir. X takımının golünü atan Ahmet isimli oyuncuya golden önce son pası veren Mehmet isimli oyuncunun bu pası asist olarak adlandırılır.

Dünya Futbolunda Asist

Dünya futbolunda en çok asist yani gol pası veren oyuncuların mevkileri genelde forvet(golcü/skor er) oyuncularına yakın oynayan ve teknik kapasiteleri daha fazla olduğu kabul edilen orta saha oyuncularıdır.  Genele bakıldığında oynanan hangi oyun olursa olsun asıl amacın gol atmak veya sayı yapmak olduğunu kabul edersek oyuncuların asist yapmaktan çok gol veya sayı atmayı hedefledikleri aşikardır. Oyunlarda kimi zaman oyuncular bu konuda bencillik yapabilmektedir. Gol/sayı kaydetmek için daha uygun pozisyondaki takım arkadaşına asist yapmak yerine pozisyonu zorlayıp gole/sayıya ulaşmak istedikleri durumlar yaşanmaktadır. Çünkü asist her ne kadar kilit pas ve servis olsa da gol atmak oyunculara daha cazip gelmektedir.

Takım oyunlarının yardımlaşarak sayı ve başarıya ulaşabileceği gerçeğini düşündüğümüzde asist kavramının ne denli kilit rolde olduğunu görebiliriz. Her ne kadar asist yapmanın atılan gol veya sayının gölgesinde kaldığı izlenimi oluşmuş olsa da bir gol/sayı asist yapıldığında tabelaya ve sonuca yansır.

Paylaş >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.