Banka Çek Kırdırma | | Özet Seyret - Etkileşimli Özetler

Banka Çek Kırdırma

Çek Kırdırma

Ticari faaliyet sürdüren özel bütçeli  firmalar genellikle alışverişlerinde çek-senet vb. resmi belgeler kullanmaktadır. Fakat aldıkları çekler vadesi uzun olduğu zaman bunu hemen nakite dönüştürmek isterler. Bu gibi durumlarda hemen işletmeler ve kuruluşlar  finans veya faktöringlere başvururlar. Tabi ki bu da firmalar için cazip gelmektedir. Çünkü çeki veren firmanın uzun süreçte firmanın yarını garanti olmadığından en az zarar ile parasını kurtarmak isterler

Çek Kırdırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Çek kırdırma işlemi kişi banka şubesine giderek ödemeyi talep eder. Bankalar da bu durum da kırdırmak istenilen çekten komisyon almaktadırlar. Bankalar genel de kırılacak çek başına yüzde 4-7 arasında bir komisyon almaktadır. Örnek bir çek kırımında banka komisyon ve masraflar dahil 100 milyarlık bir çekten 10 bin lira kırım gerçekleştirerek elinize 90 bin lira tutarında bir para vermektedir. Fakat bu yöntem çoğu firma ve kuruluş tarafından tercih edilmez. Çünkü 100 bin lira da 10 bin gibi bir kırım çok yüksek bir orandır. Alternatif olarak fatura durumları nedeni ile faturasız çek kırdırma yöntemi daha çok tercih edilmektedir.

Faturasız Çek Kırdırma

Genelde çek sahibi zor durumda ise ve süreyi bekleme durumu yok ise bu işi  gayri resmi yapan şahıslardan faturasız şekilde çeki kırdırarak ücreti tahsil ederler. Bu yöntem hızlı ve resmi süreçten uzak olmaktadır. Başka bir yöntem ise kuyumculardan çek kırdırma yöntemidir.

Faturasız Çek Kıran Kuyumcular

Birçok kuyumcu da faturasız çek kırma işlemleri yapmaktadır. Burada mantık ise karşılıklı memnuniyet söz konusudur.

Faktöring Firmaları

Faktöring firmalarının çalışma mantığı da bankalar ile hemen hemen aynıdır. Farkı bankada çek önemli iken faktöring de şahıs önemlidir. Daha çok KOBİ’ler ile çalışırlar. Bankaların vermediğini faktöringler daha kolay verir.

Paylaş >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.