Dekorasyon Örnekleri | | Özet Seyret - Etkileşimli Özetler

Dekorasyon Örnekleri

Dekorasyonun Önemi ve Tarihi

Çok eski zamanlardan bu yana insanlar yaşadıkları mekanları daha yaşanılır hale getirmek için ya da sahip oldukları işletmelerin müşteri potansiyelini yukarıya çekmek için yenilikçi dekorasyon fikirlerine yönelirler. Özellikle günümüzün rekabetçi dünyasında bu fikirler daha çok önem kazanmıştır. Bununla ilgili meslekler oluşmuş, uzmanlar yetişmiştir. En özgün dekorasyon fikirleri içinse farklı alanlardaki bilgileri kullanmak yoluyla ortaya çıkan sentezden farklı tasarımlar ortaya çıkmıştır.

Hayatın her alanında var olan modern dekorasyon fikirlerini incelediğimizde karşımıza oldukça özgün ve yenilikçi örnekler çıkmaktadır. Bu dekorasyonlar arasında birtakım farklılıklar olduğu gibi her birinde ortak sayılan özellikler de vardır. En büyük ortak özellikleri ise şunlardır: Parçaların mükemmel ve özgün oluşu, parçaların birbirini tamamlaması ve dekorasyonun tamamında ortaya çıkan bütünlük. Sayılan ortak özellikler en yenilikçi dekorasyonların ortak özelliklerindendir. Onları farklı kılansa parçaların bir araya getirilişindeki bakış açısı farklılığıdır.

Dekorasyon Örnekleri

Dekorasyon örnekleri incelendiğinde farklı alanların birbiriyle harmanlandığı açıkça görülür. Bilim ve teknolojideki yenilikler günümüzdeki çoğu dekorasyonda kullanılmaktadır. Bununla birlikte eskiye duyulan özlemi temsil eden dekorasyon örnekleri de mevcuttur. En doğru dekorasyon seçimindeki asıl ölçütse amaçtır. Kişisel dekorasyon örnekleri incelendiğinde kişisel zevklerin baskınlığı göze çarparken müşterilere hitap eden işletmelerde ortak zevkler söz konusudur. Ayrıca mekanların hitap ettiği müşteri profili bu tür yerlerde özellikle dikkate alınmıştır. Örneğin, turizm potansiyeli yüksek işletmelerde müşterin rahatlığı ön planda tutulurken lüks restoranlarda konforun yanı sıra süslemeler de ön plana çıkmaktadır. Müşterilerin göz zevkine uygun tasarımların yapılmasına özellikle önem verilir. Benzer özellikte birçok rekabetçi mekan olduğundan insanlar için mekanı benzerlerinden farklı gösterecek dekorasyon fikirleri büyük önem taşımaktadır.

İlham verebilecek bazı örnek resimler

En İyi Dekorasyon Örneklerinin Özellikleri

Modern dekorasyonlarda parçaların mükemmel uyumu söz konusudur. Her bir parça kendi içinde mükemmel olduğu gibi bütünlük içinde de uyumludur. Bu uyumu meydana getiren renklerin doğru kullanımı, doğru ışık şiddeti, alan kullanımı, mekanın iç dış mimarisi, çevre düzenlemesi gibi birçok faktör vardır.

Modern dekorasyon örneklerini incelediğimizde tasarım çevre düzenlemesinden başlayıp mekanı içine doğru ilerler. Mekanın yabancısı insanlar için mekanın dış dekorasyonunu bir bakıma mekanın reklamı olarak kabul edilir. Dıştan içe doğru gidildiğinde, geniş cam çerçeveler mekana şeffaflık katar, girişe karşılıklı olarak konulan lambalar, uzunlamasına serilmiş bir halı bu kısım için oldukça önemli görülür.

Giriş kısmından sonraki dekoratif özellikler ise mekanın canlılığı ve çekiciliği açısından büyük önem taşır. İştah açıcı özelliğiyle bilinen kırmızı ve tonlarının sıklıkla kullanımı, vejetaryenliği temsil eden yeşilin ise kullanılmaması restoranlarda ve gıda zincirlerinde oldukça önemlidir. İnsanların dinlenmek ve stres atmak için gittiği mekanlarda ise kanın akışını hızlandıran kırmızı kullanılmamalı mavi ve yeşil tonlar tercih edilmelidir. Mekanda kullanılan ışık şiddetinin loş olması bununla beraber karanlık noktaları kalmaması oldukça önemlidir. Bu amaçla çok tavanın farklı alanlarında çok sayıda, küçük dekoratif lambalar tercih edilebilir.

Paylaş >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.