Türkiye de Gelişen Sanayi Kolları | Özet Seyret - Etkileşimli Özetler

Türkiye de Gelişen Sanayi Kolları

Ülkemizde Gelişen Sanayi Dalları

Sanayinin ilk çıktığı yer İngiltere olarak bilinir ve başlangıcı 19. yüzyıllara kadar dayanan sanayi devrimi savaşlardan üretime, işlerin hızlı ilerlemesinden yeni ürünler ortaya çıkarmaya kadar her alanda gelişim göstermiştir. Şuan da kullanılan her ürün ve bu kadar çok çeşidin meydana gelme sebebi de sanayinin hızlı gelişimi ve icatların artışından kaynaklıdır. Ülkemizde de zamanla yerleşen sanayi anlayışı ihtiyaca göre belirlenip zamanla her alan için sanayi fabrikaları hatta organize sanayiler dahi kurulmuştur.

Ülkemizdeki sanayi dallarının başlıcaları

Ülkemizde, Dünya’da olduğu gibi tüm sanayi dalları yer emiştir ve hepsi yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Hepsinin yer etmesi elbetteki zaman almıştır ama şuan da sanayinin 7 dalı olan;

  • Besin ve içki sanayi
  • Makine sanayi
  • Maden sanayi
  • Tekstil ve dokuma sanayi
  • Orman ürünleri sanayi
  • Cam, seramik ve çimento sanayi
  • Kimya sanayi, ülkemizde her birinden iş yapan fabrikalar farklı bölge ve illerde yer almaktadır.

Besin sanayi

Bu alanda bulunan fabrikalar genel olarak nüfusun yoğun olduğu yerlerde yer etmiştir ve ham maddesi hayvansal ve tarımsal içerikli ürünlerden oluşturmaktadır. Ülkemizde bu alanda ilk kurulan fabrika 1926 yılında şeker fabrikasıdır. Zamanla diğer besin ve içecek ürünleri ile ilgili un, bisküvi, makarna, konserve, süt ürünleri, tütün, içki, çay, zeytin yağı ve ayçiçek yapı fabrikaları da üretilmiştir.

Makine sanayi

Sanayinin gelişmesi ile makinelerin daha iyi çalışması ve gelişimi anlamında gelişmeler sağlanmış ve insanların kullanımında olan otobüs, kamyon, otomobil, lokomotif, gemi, uçak gibi araçların üretiminde kullanılmıştır ve ülkemizde de büyük markalarında yedek parça ve otomobil üretimi yapan fabrikalarını açması ile bu alanda da ülkemiz gelişmiştir.

Maden sanayi

Daha çok makine sanayine ham madde sağlayan bu alanda ülkemizde yer altından cevherler çıkarılmaktadır. Bunlar içinde en yoğun olanlar demir, çelik, alüminyum, kurşun, krom, bakır, altın ve yeni yeni arta bor madeninin çıkarılması yer etmektedir.

Tekstil ve dokuma sanayi

Türkiye’de yoğun şekilde bulunan bu alanda üretilenler genelde yurt dışına ihraç edilmektedir. Bu alanda yün, ipek, pamuk, halı, kilim, kumaş, deri ürünlerin üretimi ve işlenmesi anlamında fabrikalar ve çalışanlar yer almaktadır.

Orman ürünleri sanayi

Temel maddesi ağaç olan bu alanda mobilya sektörü, kağıt üretim fabrikaları en çok ülkemizde Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde yoğunlaşmıştır.

Cam, seramik ve çimento sanayi

Temel olarak toprak ve taşa bağımlı olan bu sektörde inşaat sektörü için çimento fabrikaları ülkemizde hemen hemen her ilinde yer almaktadır. Cam ve seramik daha ince işleme ile yapılan sektör olduğundan işinin ehli olan ve cevherin çıkarıldığı yerlerde fabrikalar kurulmuştur.

Kimya sanayi

Ülkemizde tarım alanında çok fazla iş yapılmaktadır ve kimya alanında gübre fabrikaları daha verimli ürün alınmasını sağlamaktadır. İlaç fabrikaları, lastik ve plastik fabrikaları da bu alan içerisinde yer etmiştir.

Paylaş >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.