Google Pagespeed insights Web Performans Aracı Yenilendi | | Özet Seyret - Etkileşimli Özetler

Google Pagespeed insights Web Performans Aracı Yenilendi

2018 itibari ile Google Pagespeed Insights servisi yenilendi. İlk olarak Sayfa Yükleme Dağılımları başlığı altında bulunan FCP (First Contentful Paint) ve DCL (DOM Content Loaded) bölümleri göze çarpmakta ve doğal olarak nedir bu ? nasıl yapacağım ? Unavailable neden yazıyor ? gibi sorularınıda beraberinde getirmekte.. Lafı hiç fazla uzatmadan en özet ve anlaşılır doğru bilgileri birtakım görseller yardımı ile aktarmaya çalışacağız.

 FCP (First Contentful Paint) : Türkçe’ye “İlk görsel içerik” olarak  çevirsek yanlış olmaz herhalde. Google  bu metrik hakkında : “Bir web sayfasının en önemli parçaları sayfanın tepesinde bulunan görselledir ve hızlı yüklenmelidir.” diyor.

Neden böyle dediğine gelecek olursak gayet samimi bir açıklama yapmış. “Sayfanın en önemli kısımları hızlı bir şekilde yüklenirse eğer sayfanın alt kısımlarındaki hız farkı kullanıcı tarafından fark edilmeyebilir.

Buda teknik ve iyi niyete dayalı bir manipüle gerçeğini ortaya çıkartıyor. Açık konuşmak gerekirse bir kullanıcı web sayfasına girdiğinde direk üst bölgeye yönelir örneğin ; Facebook veya Twitter bildirimleri ya da Youtube videosunun önizlemesini gösteren resim gibi diyebiliriz..

FCP (İlk görsel içerik) ‘e örnek

FCP-first-content-paint

DCL (DOM Content Loaded) : “Yüklenen DOM İçeriği” içeriği olarak adlandırabileceğimiz bu metrik adından da anlaşılıyor. Tanımlarda “JavaScript yürütmesini engelleyen herhangi bir durumun olmaması gerektiği” ni bizlere hatırlatıyor.

Bu bileşen FCP ile birlikte Hızlı , Ortalama ve Yavaş gibi üç dilimden oluşan Sayfa Yük Dağılımı sonucunu bizlerle paylaşıyor.

Web sitem için Unavailable yazısı çıkıyor neden ?

Google Chrome kullanıcı deneyim raporunda ki sonuçlara göre bir sonuç gösteriliyor.. yani bir nevi spesifik tarayıcı kullanımı raporu diyebiliriz.. eğer doğru anladıysak neden sadece chrome için böyle şart koşulduğu akılda çok yönlü soru işaretleride bırakmakta.. herşeyi bir kenara bırakıp önümüzdeki günlerde web dünyasını nasıl etkilediğini göreceğiz..

Paylaş >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.