Google Adwords Nedir? | | Özet Seyret - Etkileşimli Özetler

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, dünyaca ünlü arama motoru olan Google tarafından büyük firmalar ya da bireysel işletmeler için organize edilen reklam hizmetinin adıdır. Bu hizmet sayesinde reklam verenler istedikleri anahtar kelimelerle Google’da yapılan aramalarda ilk sıralarda yer alarak, hedef kitlelerine internet üzerinden ulaşabilmektedirler.

Google Adwords Nasıl Çalışıyor?

Sistemden yaralanabilmek için öncelikli olarak anahtar kelimelerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu kelimeleri Google’ın sistemine girdiğinizde sizden her tıklama başına vermek istediğiniz en yüksek ücret tutarını belirlemeniz istenecektir. Google’da arama yapıldığında anahtar kelimelere vermiş olduğunuz tıklama ücreti, rakiplerinizinki ile mukayese edilir. Sizin ve rakiplerinizin değerlendirmesinde Google, anahtar kelimelerde nerede yer alacağınıza karar verir. Bu, Google tarafından uzun yıllardır kullanılan bir algoritmadır. Bu algoritmaya göre her reklam veren aynı seviyededir. Ancak sizin sitenizin kalitesi, tıklama başına verdiğiniz ücret ve sitenizdeki içerik reklamlarınızın üst sıralarla yer almasında da önemli etkendir.

Google Adwords’un Faydaları

Bu sistem her kesimden her bütçeye göre hitap edebilmektedir. Reklam vermeniz için astronomik bir bütçeye sahip olan firma ile bireysel blog sitesini büyütmek isteyen kişi de Google Adwords’u kullanabilir. Google Adwords’un bu anlamda bir diğer önemli özelliği ise anahtar kelimeleriniz sayesinde sattığınız ya da tanıtımını yaptığınız şeyin insanlara en iyi şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Böylelikle sadece sitenizi ziyaret edenler için ücret öder ve reklam bütçenizden büyük oranda kar sağlarsınız. Bugün çoğu kurumsallaşmış büyük firmalar, televizyon ve gazete ilanlarının yerine Google Adwords kullanarak direk hedef kitlesine ulaşabilmektedir.

Paylaş >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.